Lähenev jõuluhooaeg paneb paljud meist mõtlema, milline on õige jõulukink ja mida vältida jõulukingituste ostmisel. Kas sa muretsed, mida osta oma sõpradele ja perele sel aastal? Kui see nii on, siis ei ole te üksi. Õigete kingituste valimisega seotud ärevus on uskumatult levinud. Me tahame vältida ebatsensuurset ja valusat kingitust, mis võib õõnestada meie suhteid oma lähedastega, kuid me tahame ka teha kingituse, mida saaja armastab.
Kuna me mõtleme ka jõulukingituste ostmisele, oleme kokku pannud mõned soovitused jõulukingituste jaoks. Oleme loetlenud mõned võimalikud vead, mida kingituste puhul teha võib - ja mõned mõtted, kuidas neid vältida.
Enne kui te sel aastal kingitusi teete, tasub meeles pidada, mis on kingitus tegelikult ja millised ootused võivad olla kingi saajal. Kingitus on ootamatu. See ei nõua kiindumust, liigset tunnustust ega vastutasuks kingitust.
Loomulikult on tore, kui sind hinnatakse! On imeline kuulda "aitäh". On imeline saada kallistus tänulikult lapselt. Aga kui kingituse tegemise põhjuseks on see, et saada vastutasuks neid asju, siis kas see kingitus on teile või neile? Kinkimine on palju enamat kui lihtsalt kingituse andmine või saamine. Kingituste ostmine võib olla etiketi miinivälja, alates sellest, et valida midagi, mida teie lähedane tõesti soovib, kuni taaskingituste ohtudeni.
Viimastel aastatel on kinkekultuur palju muutunud, populaarsust on kogenud elamuslikel kingitustel põhinevad kingitused. Samuti on läbi viidud uuringuid materialistlike kingituste kohta ja tulemused näitavad, et materialistlikud kingitused ei anna praktikas mingit mõõdetavat paranemist meie psühholoogilises või füüsilises heaolus.
Üleriigiline uuring, milles osales 1279 ameeriklast vanuses 21-69, näitas, et rohkem õnne saadakse elamuste, näiteks spaapäevade või etenduste piletite ostmisega või saamisega kui materiaalsete kaupade, näiteks riiete või ehete saamisega. Kui te ei ole päris kindel, milline kingitus sobiks, on KingitusteSaar.ee kinkekaart suhteliselt turvaline valik. Selle kinkekaardiga on inimesel vabadus valida endale sobivaima elamuse erinevate kategoriaate hulgast.
Kingituste ostmine ja tegemine võib olla etiketi miinivälja. Allpool on loetletud 7 kingituste tegemise viga, mida võite teha. Kinkimine on palju enamat kui lihtsalt kingituse andmine või saamine.
Alates sellest, et valida midagi, mida teie lähedane tõesti soovib, kuni kingituste uuesti kinkimise ohtudeni, võib kingituste ostmine olla etiketi miinivälja. Siin on kõige levinumad vead ja kuidas neid vältida.
Esimene viga: arvad, et tead kõige paremini
Kingituse valimisel mõtle hoolikalt, mida inimene tegelikult sooviks, ütleb juhtiv etiketi ekspert Susie Wilson. Kingituse ostmisel mõtle eelkõige kingi saajale. Seega on esimene nõuanne osta kingitus, mida inimene sooviks saada, mitte seda, mida ta sinu arvates peaks saama. Kõige tähtsam on alati arvestada inimese maitsega, pakendada kingitus armastusega ja anda see südamest.
Teine viga: Sa oled kingituste uuesti andja
Kui teie ümberkinkimine kunagi avastatakse, võib see põhjustada kingi tegijale haiget, nii et ma ei soovita seda teha, ütleb Wilson. Kui otsustate eseme uuesti anda, sest olete võib-olla saanud duplikaadi ja teate kedagi, kellele see meeldiks, veenduge, et see on originaalpakendis ja mitte kuidagi isikupärastatud. Saa parimad kinnisvarauudised ja nõuanded otse oma postkasti.
Kolmas viga: Te ostate teiste inimeste lastele vastutustundetult
Kui ostate lastele kingitusi, on hea viisakus, kui esitate oma kingiideed kõigepealt nende vanematele. See kehtib eriti kõige kohta, mis on mürarikas, nõuab kokkupanekut või millel on palju väikesi liikuvaid osi. Austage vanemate soove, kui nad ütlevad, et konkreetne kingiidee ei meeldi neile.
Neljas viga: siiras tänamine
Ärge unustage alati öelda aitäh iga kingituse eest. Siiras tänu läheb kaugele, isegi kui sa ei arva, et saadud kingitus on sinu lemmik. Peaksite alati meeles pidama, et tänada kingi tegijat tema mõtte ja vaeva eest ning selle eest, et ta sinust piisavalt hoolib, et sulle kingitust teha.
Viies viga: mida kallim kingitus, seda parem
Kui tegemist on teatud saajatega, võib ajainvesteering olla väärt rohkem kui kulutatud raha. Kingitused peaksid olema seotud tähendusega, mitte kingituse rahalise väärtusega.
Kuues viga: Te olete konkurentsivõimeline
Võrreldes seda, kui palju sa kulutasid kellegi kingitusele, sellega, kui palju ta sinu kingitusse uppus, ei tohiks kunagi olla probleemiks. Kingituste tegemine ei ole mingil juhul võistlus ja kingitus peaks alati tekitama saajas tunde, et ta on rahasaaja.
Seitsmes viga: Kingituste tegemine kohusetundest
Kui keegi teeb teile kingituse, kuid te ei ostnud seda talle ja ei kavatsenud seda teha, siis öelge lihtsalt aitäh. Pea meeles, et see inimene tegi sulle selle kingituse, sest ta tahtis sind ära hellitada, mitte sellepärast, et ta ootas midagi vastu.
Kingituste valimisel ja tegemisel on kõige olulisem teada ja kuulata kingi saajat. Meie lähedased annavad meile pidevalt vihjeid oma huvide kohta, me peame lihtsalt kuulama. Kui sõber räägib, kui imelist toitu ta hiljuti Itaaliasse reisil sõi, siis ei ole kahtlust, et talle meeldiks itaalia kokaraamat või huvitavate vormide ja värvidega lõbus pasta.
Püüda ette kujutada, mida keegi tahaks kingituseks, võib olla kurnav. Psühholoogid on näidanud, et teise inimese soovide tõlgendamine (nn "perspektiivi võtmine") nõuab märkimisväärset vaimset pingutust. Nii palju, et kui inimesed on häiritud, suudavad nad vähem ette kujutada, mida keegi teine mõtleb või tunneb. Neuroloogilised tõendid näitavad samuti, et perspektiivi võtmine on pingutust nõudev protsess. Aju prefrontaalsed piirkonnad, mis on seotud teadliku, pingutusliku arutlusega, aktiveeruvad, kui inimesi suunatakse võtma teise inimese seisukohta.
Vaatamata sellele pingutusele võib vaimne akrobaatika, mis on vajalik teise inimese vaatenurga omaksvõtmiseks, tegelikult takistada meie kingivalikuid ja viia meid üle mõtlema, nii et lihtsad ja kallid kingivalikud jäävad tähelepanuta.